Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/21/2017 04:23 PM
                        MSMC vs USMMA 2017 - 1/21/2017                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Merchant Marine Academy-MR  'A'                   NT    1:55.12   11  
     1) Lou, Erica 18                   2) Green, Jolyn L 17              
     3) Breidenthal, Hallie M 20        4) Sherrill, Ella M 18            
  2 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    1:57.33    4  
     1) Illingworth, Harley L 19        2) Catania, Marissa 20            
     3) Zeoli, Regina 20                4) Sciucco, Allison R 21          
  3 U.S. Merchant Marine Academy-MR  'B'                   NT    2:10.74    2  
     1) Cosenza, Sara M 19              2) Griffin, Colleen 19            
     3) Wulff, Fallon M 18              4) Ryan, Sarah E 18               
  4 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    2:13.17  
     1) McClure, Jess L 20              2) Hughes, Danielle 20            
     3) McGregor, Samantha A 19         4) Adams, Stephanie A 19          
  5 Mount Saint Mary College-MR  'C'                       NT   x2:28.45  
     1) Vaillancourt, Maryn 19          2) Hollis, Taylor E 17            
     3) Greaves, Breanne J 19           4) Mullin, Lexi 19                
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Merchant Marine Academy-MR  'B'                   NT    1:37.59   11  
     1) Weaver, Caelin C 19             2) Monahan, Nolan M 18            
     3) Fu, Justin B 19                 4) Haubrich, Maximilia k          
  2 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    1:46.99    4  
     1) Kohlus, Robert W 17             2) Schoenherr, Jake E 19          
     3) Barber, Kyle E 20               4) Ward, Ryan 20                  
  3 U.S. Merchant Marine Academy-MR  'C'                   NT    1:50.13    2  
     1) Fox, Nicholas A 18              2) Reyes, Ian J 19                
     3) Lambson, Nicholas A 19          4) Olsen, Jack T 18               
  4 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    1:59.90  
     1) O'Malley, Peter J 18            2) Neugebauer, Michael B 18       
     3) Khan, Athar 18                  4) Gilman, Alberto 19             
 -- U.S. Merchant Marine Academy-MR  'A'                   NT         DQ  
     1) Kahl, Chris A 18                2) Sasse, Karl C 17               
     3) Jepsen, Josh A 18               4) Macedo, Matheus 19             
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daigle, Jess P            21 MSMC-MR                   NT   19:13.97    9  
  2 McNamee, Kyra D           19 MSMC-MR                   NT   19:51.48    4  
  3 Don, Catherine E          18 USMMA-MR                  NT   20:05.54    3  
  4 Stone, Rachael E          19 MSMC-MR                   NT   20:21.00    2  
  5 Slezak, Rebecca L         19 USMMA-MR                  NT   21:56.19    1  
 -- Gathy, Meika G            18 USMMA-MR                  NT         DQ  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Michael L          20 USMMA-MR                  NT   16:46.95    9  
  2 Sweetman, Kevin J         21 USMMA-MR                  NT   16:57.91    4  
  3 Lambson, Nicholas A       19 USMMA-MR                  NT   18:20.42    3  
  4 Fejes, Steve A            21 MSMC-MR                   NT   20:07.42    2  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            18 USMMA-MR                  NT    2:03.18    9  
  2 Cosenza, Sara M           19 USMMA-MR                  NT    2:13.25    4  
  3 Schroeder, Lauren         18 MSMC-MR                   NT    2:15.09    3  
  4 Ryan, Sarah E             18 USMMA-MR                  NT    2:20.50    2  
  5 Adams, Stephanie A        19 MSMC-MR                   NT    2:25.23    1  
  6 Gardner, Brigit           19 MSMC-MR                   NT    2:25.79  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terselic, John D          18 USMMA-MR                  NT    1:50.78    9  
  2 Ward, Ryan                20 MSMC-MR                   NT    1:51.04    4  
  3 Maxian, Daniel G          18 USMMA-MR                  NT    1:51.62    3  
  4 Fox, Nicholas A           18 USMMA-MR                  NT    1:56.51    2  
  5 Kenney, Sam               21 MSMC-MR                   NT    2:11.70    1  
  6 Khan, Athar               18 MSMC-MR                   NT    2:18.47  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                18 USMMA-MR                  NT    1:03.22    9  
  2 Illingworth, Harley L     19 MSMC-MR                   NT    1:03.97    4  
  3 Grod, Pamela R            20 USMMA-MR                  NT    1:06.36    3  
  4 Rakow, Marley B           17 USMMA-MR                  NT    1:15.63    2  
  5 McClure, Jess L           20 MSMC-MR                   NT    1:18.28    1  
  6 Greaves, Breanne J        19 MSMC-MR                   NT    1:18.71  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Caelin C          19 USMMA-MR                  NT      53.80    9  
  2 Haubrich, Maximilia k        USMMA-MR                  NT      57.65    4  
  3 Sommervold, Maxwell A     18 USMMA-MR                  NT      57.80    3  
  4 O'Malley, Peter J         18 MSMC-MR                   NT    1:03.12    2  
  5 Neugebauer, Michael B     18 MSMC-MR                   NT    1:08.06    1  
  6 Noisy, Philippe           19 MSMC-MR                   NT    1:10.32  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Catania, Marissa          20 MSMC-MR                   NT    1:12.09    9  
  2 Green, Jolyn L            17 USMMA-MR                  NT    1:12.55    4  
  3 Grove, Elizabeth A        18 USMMA-MR                  NT    1:16.21    3  
  4 Hughes, Danielle          20 MSMC-MR                   NT    1:18.16    2  
  5 Griffin, Colleen          19 USMMA-MR                  NT    1:23.15    1  
  6 Hollis, Taylor E          17 MSMC-MR                   NT    1:26.33  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Nolan M          18 USMMA-MR                  NT    1:01.61    9  
  2 Schoenherr, Jake E        19 MSMC-MR                   NT    1:05.15    4  
  3 Fu, Justin B              19 USMMA-MR                  NT    1:05.40    3  
  4 Reyes, Ian J              19 USMMA-MR                  NT    1:06.01    2  
  5 Sagan, Chris              22 MSMC-MR                   NT    1:14.34    1  
  6 Woodton, Davonte L        18 MSMC-MR                   NT    1:34.11  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wulff, Fallon M           18 USMMA-MR                  NT    2:31.79    9  
  2 Zeoli, Regina             20 MSMC-MR                   NT    2:31.82    4  
  3 Don, Catherine E          18 USMMA-MR                  NT    2:36.12    3  
  4 McGregor, Samantha A      19 MSMC-MR                   NT    2:47.08    2  
  5 Slezak, Rebecca L         19 USMMA-MR                  NT    2:57.34    1  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohlus, Robert W          17 MSMC-MR                   NT    2:08.06    9  
  2 Weaver, Jordan A          19 USMMA-MR                  NT    2:09.54    4  
  3 Hess, Zachary J           18 USMMA-MR                  NT    2:10.03    3  
  4 Olsen, Jack T             18 USMMA-MR                  NT    2:10.71    2  
  5 Barber, Kyle E            20 MSMC-MR                   NT    2:12.02    1  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breidenthal, Hallie M     20 USMMA-MR                  NT      25.80    9  
  2 Sherrill, Ella M          18 USMMA-MR                  NT      26.10    4  
  3 Sciucco, Allison R        21 MSMC-MR                   NT      26.95    3  
  4 McNamee, Kyra D           19 MSMC-MR                   NT      27.38    2  
  5 Schroeder, Lauren         18 MSMC-MR                   NT      28.45    1  
  6 Ryan, Sarah E             18 USMMA-MR                  NT      28.50  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasse, Karl C             17 USMMA-MR                  NT      22.36    9  
  2 Kahl, Chris A             18 USMMA-MR                  NT      22.83    4  
  3 Ward, Ryan                20 MSMC-MR                   NT      23.78    3  
  4 Neugebauer, Michael B     18 MSMC-MR                   NT      24.22    2  
  5 Noisy, Philippe           19 MSMC-MR                   NT      27.61    1  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fentress, Blythe B        18 USMMA-MR                  NP     239.78    9  
 -- Korengel, Kara            20 USMMA-MR                  NP    X207.68  
 -- Buderus, Briana N         17 USMMA-MR                  NP    X171.65  
 -- Walter, Mercedes          18 USMMA-MR                  NP    X156.23  
 -- Beadle, Kellie            19 USMMA-MR                  NP    X133.58  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Adam J            21 USMMA-MR                  NP     273.75    9  
 -- Argueta, David            18 USMMA-MR                  NP    X184.73  
 -- Kendall, Jordan M         19 USMMA-MR                  NP    X177.68  
 -- Ly, Tony                  18 USMMA-MR                  NP    X128.78  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breidenthal, Hallie M     20 USMMA-MR                  NT      56.47    9  
  2 Sherrill, Ella M          18 USMMA-MR                  NT      57.00    4  
  3 Sciucco, Allison R        21 MSMC-MR                   NT    1:00.21    3  
  4 Stone, Rachael E          19 MSMC-MR                   NT    1:00.53    2  
  5 Wulff, Fallon M           18 USMMA-MR                  NT    1:05.20    1  
  6 Gardner, Brigit           19 MSMC-MR                   NT    1:06.18  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasse, Karl C             17 USMMA-MR                  NT      49.40    9  
  2 Schoenherr, Jake E        19 MSMC-MR                   NT      50.51    4  
  3 O'Malley, Peter J         18 MSMC-MR                   NT      54.55    3  
  4 Neugebauer, Michael B     18 MSMC-MR                   NT      55.31    2  
 -- Butt, Austin T            22 USMMA-MR                  NT     X50.97  
 -- Olsen, Jack T             18 USMMA-MR                  NT     X55.24  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                18 USMMA-MR                  NT    2:18.43    9  
  2 Illingworth, Harley L     19 MSMC-MR                   NT    2:21.15    4  
  3 Grove, Elizabeth A        18 USMMA-MR                  NT    2:25.69    3  
  4 Cosenza, Sara M           19 USMMA-MR                  NT    2:34.55    2  
  5 McClure, Jess L           20 MSMC-MR                   NT    2:43.21    1  
  6 Greaves, Breanne J        19 MSMC-MR                   NT    2:52.13  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Caelin C          19 USMMA-MR                  NT    1:58.58    9  
  2 Fejes, Steve A            21 MSMC-MR                   NT    2:38.25    4  
  3 Noisy, Philippe           19 MSMC-MR                   NT    2:38.62    3  
 -- Haubrich, Maximilia k        USMMA-MR                  NT   X2:04.64  
 -- Sweetman, Kevin J         21 USMMA-MR                  NT   X2:12.58  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Jolyn L            17 USMMA-MR                  NT    2:36.25    9  
  2 Catania, Marissa          20 MSMC-MR                   NT    2:36.67    4  
  3 Grod, Pamela R            20 USMMA-MR                  NT    2:38.96    3  
  4 Hughes, Danielle          20 MSMC-MR                   NT    2:54.19    2  
  5 Griffin, Colleen          19 USMMA-MR                  NT    3:00.65    1  
  6 Hollis, Taylor E          17 MSMC-MR                   NT    3:07.30  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Nolan M          18 USMMA-MR                  NT    2:16.09    9  
  2 Sagan, Chris              22 MSMC-MR                   NT    2:46.75    4  
  3 Woodton, Davonte L        18 MSMC-MR                   NT    3:31.72    3  
 -- Kahl, Chris A             18 USMMA-MR                  NT   X2:18.49  
 -- Reyes, Ian J              19 USMMA-MR                  NT   X2:35.35  
 -- Butt, Austin T            22 USMMA-MR                  NT   X2:40.71  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            18 USMMA-MR                  NT    5:34.42    9  
  2 McNamee, Kyra D           19 MSMC-MR                   NT    5:38.87    4  
  3 Daigle, Jess P            21 MSMC-MR                   NT    5:46.48    3  
  4 Don, Catherine E          18 USMMA-MR                  NT    6:00.79    2  
  5 Adams, Stephanie A        19 MSMC-MR                   NT    6:20.40    1  
  6 Slezak, Rebecca L         19 USMMA-MR                  NT    6:26.52  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jepsen, Josh A            18 USMMA-MR                  NT    5:02.22    9  
  2 Ward, Ryan                20 MSMC-MR                   NT    5:11.48    4  
  3 Schoenherr, Jake E        19 MSMC-MR                   NT    5:28.24    3  
  4 Kenney, Sam               21 MSMC-MR                   NT    5:54.41    2  
 -- Carroll, Bryce W          19 USMMA-MR                  NT   X5:10.28  
 -- Fox, Nicholas A           18 USMMA-MR                  NT   X5:11.63  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breidenthal, Hallie M     20 USMMA-MR                  NT    1:03.47    9  
  2 Zeoli, Regina             20 MSMC-MR                   NT    1:08.25    4  
  3 McGregor, Samantha A      19 MSMC-MR                   NT    1:11.53    3  
  4 Schroeder, Lauren         18 MSMC-MR                   NT    1:14.03    2  
 -- Sherrill, Ella M          18 USMMA-MR                  NT   X1:07.45  
 -- Grod, Pamela R            20 USMMA-MR                  NT   X1:08.37  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hess, Zachary J           18 USMMA-MR                  NT      56.53    9  
  2 Kohlus, Robert W          17 MSMC-MR                   NT      57.03    4  
  3 Barber, Kyle E            20 MSMC-MR                   NT      57.65    3  
  4 Khan, Athar               18 MSMC-MR                   NT    1:09.20    2  
 -- Sommervold, Maxwell A     18 USMMA-MR                  NT     X57.79  
 -- Macedo, Matheus           19 USMMA-MR                  NT     X58.25  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fentress, Blythe B        18 USMMA-MR                  NP     269.10    9  
 -- Korengel, Kara            20 USMMA-MR                  NP    X250.80  
 -- Buderus, Briana N         17 USMMA-MR                  NP    X186.75  
 -- Mercedes, Walter          19 USMMA-MR                  NP    X148.65  
 -- Beadle, Kellie            19 USMMA-MR                  NP    X128.25  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Adam J            21 USMMA-MR                  NP     299.18    9  
 -- Kendall, Jordan M         19 USMMA-MR                  NP    X191.78  
 -- Argueta, David            18 USMMA-MR                  NP    X159.37  
 -- Ly, Tony                  18 USMMA-MR                  NP    X131.40  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                18 USMMA-MR                  NT    2:21.49    9  
  2 Illingworth, Harley L     19 MSMC-MR                   NT    2:26.66    4  
  3 Hughes, Danielle          20 MSMC-MR                   NT    2:41.13    3  
  4 Greaves, Breanne J        19 MSMC-MR                   NT    2:56.32    2  
 -- Green, Jolyn L            17 USMMA-MR                  NT   X2:22.12  
 -- Cosenza, Sara M           19 USMMA-MR                  NT   X2:37.29  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Nolan M          18 USMMA-MR                  NT    2:02.08    9  
  2 Kohlus, Robert W          17 MSMC-MR                   NT    2:13.82    4  
  3 Barber, Kyle E            20 MSMC-MR                   NT    2:18.35    3  
  4 Fejes, Steve A            21 MSMC-MR                   NT    2:32.74    2  
 -- Sasse, Karl C             17 USMMA-MR                  NT   X2:05.48  
 -- Carroll, Bryce W          19 USMMA-MR                  NT   X2:16.26  
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Merchant Marine Academy-MR  'A'                   NT    1:51.69   11  
     1) Rakow, Marley B 17              2) Wulff, Fallon M 18             
     3) Ryan, Sarah E 18                4) Gathy, Meika G 18              
  2 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    1:51.92    4  
     1) Sciucco, Allison R 21           2) Catania, Marissa 20            
     3) Schroeder, Lauren 18            4) McNamee, Kyra D 19             
  3 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    1:55.53    2  
     1) Zeoli, Regina 20                2) Stone, Rachael E 19            
     3) McGregor, Samantha A 19         4) Daigle, Jess P 21              
  4 Mount Saint Mary College-MR  'C'                       NT   x2:11.65  
     1) Vaillancourt, Maryn 19          2) Hollis, Taylor E 17            
     3) Gardner, Brigit 19              4) Mullin, Lexi 19                
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Merchant Marine Academy-MR  'A'                   NT    1:27.78   11  
     1) Moore, Michael L 20             2) Jepsen, Josh A 18              
     3) Fu, Justin B 19                 4) Macedo, Matheus 19             
  2 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    1:49.64    4  
     1) O'Malley, Peter J 18            2) Khan, Athar 18                 
     3) Kenney, Sam 21                  4) Gilman, Alberto 19             
 -- U.S. Merchant Marine Academy-MR  'C'                   NT   X1:32.66  
     1) Weaver, Jordan A 19             2) Maxian, Daniel G 18            
     3) Stegen, Matthew W 18            4) Sweetman, Kevin J 21           
 -- U.S. Merchant Marine Academy-MR  'B'                   NT   X1:33.84  
     1) Reyes, Ian J 19                 2) Hess, Zachary J 18             
     3) Lambson, Nicholas A 19          4) Terselic, John D 18            
 -- Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT   X1:34.68  
     1) Schoenherr, Jake E 19           2) Kohlus, Robert W 17            
     3) Neugebauer, Michael B 18        4) Ward, Ryan 20                  
 
Event 33  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grod, Pamela R            20 USMMA-MR                  NT   X2:28.76  
 -- Don, Catherine E          18 USMMA-MR                  NT   X2:35.98  
 -- Slezak, Rebecca L         19 USMMA-MR                  NT   X2:48.02  
 -- Rakow, Marley B           17 USMMA-MR                  NT   X2:56.55  
 
Event 34  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fox, Nicholas A           18 USMMA-MR                  NT   X1:05.00  
 
Event 35  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lou, Erica                18 USMMA-MR                  NT   X1:14.05  
 
Event 36  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Green, Jolyn L            17 USMMA-MR                  NT   X2:09.91  
 -- Breidenthal, Hallie M     20 USMMA-MR                  NT   X2:12.16  
 
Event 37  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Don, Catherine E          18 USMMA-MR                  NT   X3:01.52  
 
Event 38  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grod, Pamela R            20 USMMA-MR                  NT   X2:31.61  
 
Event 39  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rakow, Marley B           17 USMMA-MR                  NT   X1:10.41